Co robić, aby było ciekawie?

Co robić, aby było ciekawie?

Kilka pomysłów na wakacyjny czas

Najłatwiej jest oczywiście, wykupić zagraniczną wycieczkę, spakować rodzinę i polecieć na 2 tygodnie do ciepłego kraju. Plaża, słońce, dobre jedzenie… Nie wszystkich jednak na to stać, nie wszyscy jednak mają 2 tygodnie wolnego. Brak urlopu i pieniędzy nie oznacza, że musimy letni czas spędzić, zamartwiając się w pracy, czy nasze dzieci pozostawione same w domu jeszcze żyją albo smętnie wgapiając się w telewizor, który w okresie wakacyjnym raczej nie oferuje wiele. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to jak ciekawie i twórczo spędzać wakacyjny czas. Zapraszamy do lektury!

Skorzystajmy z uroków naszego miasta

Podstawa to ustalenia – warto jasno powiedzieć szczególnie nastoletnim dzieciom jak wygląda sytuacja. Nie mamy pieniędzy na drogie wczasy ale mamy dobre chęci i chcielibyśmy spędzić z nimi ciekawie czas w miejscu naszego zamieszkania. Z maluchami jest prościej, bo wystarczy je po prostu zainteresować. W okresie wakacyjnym w zasadzie każde miasto czy miasteczko organizuje festyny, festiwale i inne imprezy plenerowe. Wielu Polaków nie widzi w nich nic ciekawego a to bardzo złe podejście. Takie imprezy są doskonałym miejscem na aktywne spędzenie wolnego czasu, spotkanie z czymś ,,nowym”. W większości miast wszelakie fundacje organizują także warsztaty przeznaczone dla rodziców i dzieci w różnym wieku. Jest ,,Akademia mamy i maluszka”, ,,Warsztaty kulinarne”, ,,Zumba dla każdego”, ,,Warsztaty rozwoju osobistego”, ,,Szkoła przetrwania” i wiele wiele innych. Zwykle organizatorzy takich imprez uzyskali dotacje od gminy bądź z Unii Europejskiej, więc mogą zaproponować uczestnikom wiele ciekawych rzeczy. Gdzie szukać informacji o tego typu przedsięwzięciach? W serwisach internetowych miast (najczęściej w zakładce: wydarzenia bądź co się dzieje), na plakatach rozwieszanych w naszej miejscowości, na stronach fundacji albo zwyczajnie w wyszukiwarce, wpisując nazwę naszego miasta z zapytaniem co się z nim dzieje. Nie musimy brać udziału w każdej imprezie, warto jednak wyciągnąć dzieci sprzed komputera, tak zwyczajnie z nimi pobyć, pokazać siebie na luzie, w wydaniu wakacyjnym.

Wakacje to doskonały czas na odnowienie relacji z dziećmi, poświęcenie czasu na to, co zaniedbaliśmy w ciągu roku szkolnego. Można wreszcie porozmawiać z córką, zabrać syna na ryby czy na męską wyprawę do lasu. To nie prawda, że dzieci nie lubią spędzać czasu z rodzicami. One po prostu, gdy nie są do tego przyzwyczajone, reagują z nieufnością.

Doskonałym pomysłem jest organizacja nocowania dla znajomych dzieci w naszym domu czy mieszkaniu. Wspólna kolacja, oglądanie filmów, uczestniczenie w życiu naszej pociechy. Tak, pewnie będzie bałagan, hałas, rozgardiasz ale pojawi się też ta bezcenna świadomość, że jesteśmy obecni w ich świecie, oni nas akceptują. Szczególnie nastolatki docenią inicjatywę dorosłych.

Podróże małe i duże

Być może nie stać nas na drogie wczasy ale jesteśmy w stanie sfinansować naszej rodzinie pomniejsze eskapady. Polska naprawdę nie jest nudnym miejscem! Takie instytucje jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żydów Polskich, Muzeum Oskara Schindlera w Krakowie czy Centrum Nauki Kopernik świadczą o tym, że wszystko zmienia się w tempie ekspresowym. Weekendowe bilety do Warszawy czy Krakowa można dostać w naprawdę korzystnych cenach a same wejściówki do obiektów kulturalnych też nie są wielkim wydatkiem. Dzieci będą zachwycone a i my miło spędzimy czas. Wszystkie wymienione obiekty są interaktywne – wszystkiego można tam dotknąć, wszystko pomacać. W okresie wakacyjnym można dodatkowo wziąć udział w bezpłatnych warsztatach i pokazach. Jeśli natomiast taka eskapada nie wchodzi w rachubę, znów warto sięgnąć do tego, co oferuje nam nasze miejsce zamieszkania – muzea, teatry, parki naukowo – technologiczne to tylko niektóre z propozycji. Pamiętajmy, że kto pyta, nie błądzi!

Wieczorową porą

Być może zdarzy się tak, że rodzic w okresie wakacji pracuje praktycznie przez cały dzień a dopiero wieczorem może poświęcić dzieciom czas. To także ważny czas! Gry planszowe, które ostatnimi czasy wracają do łask (co ciekawe, nie musimy ich kupować, gdyż z wielu miejskich bibliotek można je wypożyczyć!), filmy, na których obejrzenie nie mieliśmy czasu przez cały rok a może wspólne gotowanie kolacji? Każdy sposób na to, aby twórczo i aktywnie być z dziećmi jest dobry! Ognisko na działce, spacer nad jezioro, wypad do kina czy teatru. Pokażmy dzieciom co nas interesuje, kim jesteśmy, co lubimy, co jest dla nas ważne. Niech te godziny spędzone z nimi będą im dedykowane w 100%!

PS

Sama ze swojego dzieciństwa pamiętam, że mamy często nie było w domu, pracowała jako lekarz w systemie 12 – godzinnych dyżurów, więc część wakacji spędzaliśmy z bratem sami w domu. Jednak, kiedy mama wracała z pracy, nie kładła się spać. Robiła górę kanapek, pakowała nas i naszych znajomych do swojego rozklekotanego samochodu i wywoziła nad jezioro. Była z nami i to moje najlepsze wspomnienia z dzieciństwa i wakacji:) Naprawdę warto poświęcić ten czas dzieciom!