Czy twoje dziecko zażywa dopalacze?

Czy twoje dziecko zażywa dopalacze?

Dopalacze to substancje psychoaktywne z grup kannabinoidów (mają działanie halucynogenne, depresyjne) oraz katynonów (działanie stymulujące). Poza tym spotyka się pochodne tryptamin (wywołują bezsenność, kołatanie serca, wysokie ciśnienie, drgawki) oraz piperydyny (silne pobudzenie, człowiek może zgrzytać zębami, mieć zaburzenia rytmu serca, paranoje, poty).

Wytwarzane są pod postacią proszków, mieszanin ziół, wyciągów, kapsułek i tabletek. Zaczynają działać już nawet po 1-5 minutach od zażycia, a efekt ich działania, w zależności od rodzaju, utrzymuje się od 0,5 godziny do nawet 20 godzin. Można je podzielić, zgodnie z ich działaniem, na:

 • energetyki
 • psychodeliki
 • halucynogeny
 • stymulanty
 • relaksujące
 • euforyzują

Wszystkie wywołują nieodwracalne zmiany w organizmie człowieka, uzależniają. Są problemem szczególnie wśród młodych ludzi, nie potrafiących obiektywnie spojrzeć na niepożądanie działanie tych środków. Nie sposób opisać wszystkich konkretnych dopalaczy – na rynku oferuje się ich kilka tysięcy. Dilerzy reklamują je pod dziwacznymi nazwami: Mocarz czy Cząstka Boga. Mogą być pochodzenia naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, zawierające głównie związki halucynogenne, np. te oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego, kratoma (liście drzewa Mitragyna Speciosa). Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu. Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin! A ponieważ każda z nich może (i zwykle ma) po kilka substancji o działaniu psychoaktywnym, alkaloidy, nietrudno sobie wyobrazić, jak działa taki dopalacz. Po spożyciu takiej piorunującej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji, omamy.

Młodzi ludzie zaopatrują się w dopalacze u dilerów bądź w Internecie, gdzie są powszechnie dostępne. Po wpisaniu w wyszukiwarkę słowa ,,dopalacze” pojawia się kilkaset wyników – są to fora internetowe, sklepy internetowe oraz krążące między nimi informacje o straszliwym działaniu substancji psychoaktywnych. Inspektorom sanitarnym udaje się przychwycić tylko część dopalaczy z rynku, w ubiegłym roku było to 52 tysiące opakowań! Niestety to tylko kropla w morzu.

Jak rozpoznać objawy zażywania dopalaczy?

Kolorowe wizje, ale też przerażające halucynacje, depresja, problemy natury psychicznej i zawroty głowy mogą być efektem działania dopalaczy. Zmiany w zachowaniu jak np.: nagła zmiana nawyków, wahania nastroju i aktywności (często naprzemiennie zmęczenie z euforią), izolowanie się od bliskich i znajomych, pojawiają się nowi „dziwni” znajomi, tajemnicze rozmowy telefoniczne i nagłe wyjścia, posługiwanie się niezrozumiałym językiem (slangiem);

Przede wszystkim uwagę rodziców powinna zwrócić nadmierna wesołość, ale też przygnębienie i przerażające uczucie pustki mogące towarzyszyć osobie zazżywającej dopalacze (pusty wzrok, miarowe kołysanie się). Wraz z postępowaniem uzależnienia często pojawiają się objawy chorobowe takie jak: uporczywy suchy kaszel, wysięk z nosa, osłabienia i omdlenia, wymioty, zaparcia lub rozwolnienia, częste przeziębienia i infekcje, gwałtowne zmiany ciśnienia krwi oraz skoki temperatury ciała, nagłe pogorszenie stanu uzębienia, złe wyniki badań moczu i krwi, bóle różnych części ciała. Wymioty i nudności spowodowane mogą być podrażnieniem śluzówki oraz wpływem substancji zawartych w dopalaczach na ośrodkowy układ nerwowy. Pobudzenie psychoruchowe powoduje brak potrzeby snu, który może utrzymywać się przez wiele godzin – lekarze twierdzą, że uzależniony nastolatek pod wpływem dopalacza potrafi nie spać tydzień! Bełkotliwa mowa i splątanie to kolejny z objawów spożycia tych niebezpiecznych środków, podobnie silne pobudzenie i agresywne zachowania (wszczynanie bójek, rzucanie się na ludzi).

W kolejnej facie uzależniony zacina się w połowie zdania, nie chce nawiązywać kontaktu, nie daje się opanować – to już symptomy uszkodzenia mózgu.

NA CO SZCZEGÓLNIE POWINIENEŚ ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

 • zmienne nastroje (od euforii do depresji);
 • rozszerzone źrenice;
 • bełkotanie, nadmierne pobudzenie;
 • zachowania agresywne;
 • pojawienie się nowych, dziwnych znajomych;
 • znikanie z domu;
 • zaniechanie dbania o higienę;
 • nagłe pogorszenie się stanu uzębienia;
 • unikanie kontaktu;

Należy pamiętać, że rodzice najlepiej znają swoje dziecko i to im najłatwiej zauważyć gwałtowne zmiany w jego zachowaniu czy wyglądzie. W przypadku dopalaczy szybka reakcja to podstawa. Niestety w Polsce system leczenia uzależnień od dopalaczy jest jeszcze w powijakach – państwowe ośrodki odwykowe nie mają miejsc, oddziały są przepełnione, natomiast terapia prywatna jest bardzo kosztowna.

Warto pamiętać jednak, że przede wszystkim należy podjąć zdecydowane działania – nie wahać się, nie ulegać histerii dziecka, nie wybaczać w nieskończoność, gdyż to prowadzi do współuzależnienia.