Konsekwencje zdrady

Konsekwencje zdrady

Wiele osób twierdzi, że jest w stanie zaakceptować wszystkie wady partnera i wybaczyć mu wszystkie popełnione błędy, poza tym jednym – zdradą. Wierność, mimo coraz większego rozluźnienia zasad moralnych, jest wciąż jedną z największych wartości w życiu człowieka. Dlaczego zatem zdradzamy?

Udowodniono naukowo, że kobiety i mężczyźni zdradzają z zupełnie innych powodów. U mężczyzn zdrada na ogół ma podłoże czysto fizyczne i jest spowodowana chęcią zaspokojenia seksualnego, chwilowym kaprysem. Kobiety natomiast dopuszczają się zdrady, aby zaspokoić swoje potrzeby emocjonalne. Kiedy nie dostają w związki ciepła, nie czują się zaopiekowane szukają remedium na ten stan rzeczy w ramionach innego mężczyzny.

Mężczyźni, którzy zdradzili twierdzą często, że są szczęśliwi w małżeństwie, a skok w bok zdarzył im się niejako przypadkiem, bo nadarzyła się tzw. okazja, zadziałały hormony, instynkt łowcy.

Niezależnie jednak z czym wiąże się zdrada, jej konsekwencje zawsze są nieodwracalne. Dopuszczając się jej, ranimy drugą osobę, osobę, która nas kocha, ufa nam i dla której jesteśmy ważni. To jak wielkim ciosem musi być zdrada, wiedzą tylko osoby, które zostały zdradzone. Uczucie bycia pokrzywdzonym i niemożność ponownego zaufania drugiej osobie nie pozwalają często na wejście w kolejne zdrowe relacje.

Zaufanie jest podstawą każdego związku. Kiedy go nie ma, przerwana zostaje cienka nić spajająca partnerów. Rozstanie staje się w takim przypadku jedynie kwestią czasu. Nawet jeśli para, w której ktoś dopuścił się zdrady, zawalczy o związek i przetrwa kryzys, cień zdrady będzie tym, co już zawsze będzie go definiować.

Osoba zdradzona automatycznie doświadcza obniżenia samooceny. Analizuje sytuację, szukając swojej winy w związku z tym, że partner musiał szukać szczęścia w ramionach trzeciej osoby. Bywa, że człowiek zdradzony doświadcza kryzysu tożsamości czy silnych stanów depresyjnych.

Zdrada jest tragedią całych rodzin. Dzieci przeżywają ją równie mocno. Tracą poczucie bezpieczeństwa, ich mały, bezpieczny, skrzętnie budowany do tej pory przez rodziców świat rozpada się. Dzieci bywają w takich sytuacjach przygaszone lub przeciwnie – agresywne, mają pretensje do rodziców, często stają po stronie zdradzonego. Często dzieci w sytuacji, gdy w rodzinie doszło do zdrady budują negatywny obraz związku między kobietą i mężczyzną, same nie potrafią zaufać ewentualnym partnerom.

Jeden nierozważny krok może mieć zatem niepowetowane skutki. Łatwo jest podjąć nierozważną decyzję, trudniej ocenić ewentualne konsekwencje. Zdrada zaspokaja jedynie na chwilę, później musimy już tylko zmierzyć się z tym, co zostało z naszego życia.