Książki na wakacje: lektury dla dzieci w wieku 3 - 13 lat

Książki na wakacje: lektury dla dzieci w wieku 3 – 13 lat

Znawcy tematu twierdzą, że rozwojowi dzieci służą przede wszystkim książki dostosowane do ich wieku oraz napisane poprawną polszczyzną. Malutkim dzieciom czytajmy teksty krótkie, rymowane – na przykład wierszyki. Dzieciom w wieku przedszkolnym możemy zaproponować utwory nieco dłuższe – wiersze, bajki, baśnie oraz książki tematyczne (na przykład o zwierzętach). Dzieci w wieku szkolnym zaczynają mieć szersze zainteresowania. Lubią książki o przygodach swoich rówieśników, o przyrodzie oraz lektury z pogranicza fantazji. Im dziecko starsze, tym jego zainteresowania czytelnicze są coraz szersze. Kierując się powyższymi prawidłowościami wybraliśmy dla naszych milusińskich książki do przeczytania w czasie wakacji. Nasz wybór podyktowany jest przede wszystkim dobrem małych czytelników. I nie chodzi tu o nadmierny dydaktyzm, ale o kształtowanie w dzieciach pozytywnych uczuć, zachęcanie do refleksji, uczenie mądrych wyborów. Niestety nie jest łatwo z powodzi setek tytułów dla dzieci wyłowić prawdziwe perełki. Lista powstała zatem w oparciu o recenzje specjalistów w dziedzinie czytelnictwa dzieci i młodzieży, publikowane w fachowych czasopismach branżowych. Większość z polecanych tytułów to książki zaaprobowane przez polską sekcję IBBY – organizacji, która corocznie przyznaje nagrody za najlepsze polskie książki dla dzieci i młodzieży, ukazujące się na rynku księgarskim. Wydaje nam się, że rekomendacja tej zasłużonej w dziedzinie promocji czytelnictwa instytucji, mówi sama za siebie i wybrane przez nas książki zyskają uznanie młodych czytelników. Zachęcamy rodziców do wymiany doświadczeń związanych z przeczytaną lekturą.

1. Boręsewicz Paweł, Czy wojna jest dla dziewczyn? Warszawa 2010.

Opowieść, oparta na materiałach gromadzonych w Muzeum Powstania Warszawskiego, oswaja dzieci z tematem wojny. „To dobra i ważna książka. - tak o niej pisze recenzentka – Obok podstawowej wiedzy o historii ojczystej niesie uniwersalne przesłanie: uświadamia czytelnikowi, że wbrew temu, co często głosi współczesny świat, życie nie zawsze jest wesołe, że czasem bywa bardzo trudne, ale mimo to trzeba i warto żyć”. Elka, bohaterka książki żyje i dorasta w czasie wojny. Literatura wojenna to temat trudny dla dziecka. Jednak warto się z nim zmierzyć, szczególnie gdy mamy za przewodnika tę właśnie książkę.

2. Boręsewicz Paweł, Tajemnica człowieka z blizną. Łódź 2010.

Kim jest ów tajemniczy jegomość? To tata Jaśka Makowskiego. A kim jest Jasiek Makowski? To dwunastoletni „domowy detektyw”, który tropi tajemnicę dziwnej blizny na brodzie swego taty. Chłopiec buduje własną wersję historii z zasłyszanych fragmentów, w które włącza swoją wybujałą wyobraźnię. W efekcie powstała błyskotliwa i dowcipnie napisana opowieść, w której autor przemycił cenną wiedzę historyczną. Książka nagrodzona Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.