Książki na wakacje: lektury dla młodzieży

Książki na wakacje: lektury dla młodzieży

Chociaż współczesna młodzież kojarzona jest zazwyczaj z kulturą medialną, istnieje duża grupa młodych ludzi, którzy bez książek nie wyobrażają sobie życia. Są też czytelnicy książek, tzw. sporadyczni. O nich również warto wspomnieć. I są też osoby, które nie czytają wcale. Dla wszystkich tych grup młodych ludzi, a także dla dorosłych, którzy lubią literaturę młodzieżową, przygotowaliśmy listę lektur na lato. Wydaje nam się, że w perspektywie nadchodzących wakacji, dobra książka jest jak ulubiony pluszak – ciepła, przytulna i taka… własna. Przygotowując poniższą listę, kierowaliśmy się przede wszystkim potrzebami czytelniczymi nastolatków i wchodzących właśnie w dorosłość młodych ludzi. Specjaliści od czytelnictwa twierdzą, że w okresie dojrzewania zainteresowania czytelnicze dziewcząt i chłopców wyraźnie się zmieniają. Wiek ten charakteryzuje różnorodność potrzeb czytelniczych, związana z rozwojem ciekawości świata i młodzieńczej dociekliwości. Dziewczęta chętniej sięgają po powieści, w których poruszane są problemy stosunków międzyludzkich, miłości i przyjaźni. Chłopcy natomiast wyraźnie preferują literaturę podróżniczą, sensacyjną, historyczną oraz literaturę faktu. W epoce popularności literatury fantasy i z pogranicza grozy, młodzi czytelnicy sięgają również po książki dla dorosłych. Chłopcy wysoko cenią sensację, natomiast dziewczęta – książki obyczajowe i romanse.

Lektury przez nas wybrane to książki wartościowe pod względem językowym i estetycznym, polecane przez specjalistów w dziedzinie literatury dziecięcej, i młodzieżowej. O ich wartości stanowi także treść – nieszablonowa, wielowątkowa, psychologicznie uzasadniona. Pozostaje więc życzyć miłych wakacji i niezapomnianych emocji w trakcie lektury.

1. Błotnicka Agnieszka, Kiedy zegar wybije dziesiątą. Warszawa 2010.

Powieść przygodowa z detektywistycznym wątkiem w tle. Nastolatkowie, Janek i Kuba oraz komisarz Jacek Radecki walczą ze złodziejami, i fałszerzami obrazów. Przestępcy pojawiają się przypadkiem i dostarczają chłopcom wielu dramatycznych przeżyć. Odwieczną walkę dobra ze złem uzupełnia wątek rodzącej się sympatii między Kubą a Ulą oraz przyjaźni między głównymi bohaterami, którzy początkowo nie pałali do siebie sympatią.

2. Cherezińska Elżbieta, Trzy młode pieśni. Poznań 2012.

Ostatnia część popularnego cyklu o wikingach. Książka o honorze, odwadze i przyjaźni. Główni bohaterowie to troje młodych ludzi uwikłanych w skomplikowany świat dorosłości. Wartką akcję uzupełniają elementy fantasy, mitologii i magii. Książkę można czytać oddzielnie albo jako element całego cyklu. Warto zatem sięgnąć po trzy poprzednie części.