Psychiczne oraz fizyczne skutki prostytuowania się

Psychiczne oraz fizyczne skutki prostytuowania się

Prostytucja uważana jest w wielu społeczeństwach za proceder naganny, osoby kupczące swoim ciałem są stygmatyzowane, wypierane poza społeczny nawias. Jednak prostytuowanie się to nie tylko niechęć ze strony innych. Warto przyjrzeć się problemom oraz zaburzeniom, na które zapadają prostytutki.

Psyche

Aktywne prostytutki bardzo często wypierają problemy natury psychicznej, traumy. Wyparcie pomaga im przetrwać w tej trudnej, niejednokrotnie okupionej fizycznymi i mentalnymi cierpieniami profesji. Kiedy jednak nadchodzi ,,emerytura” tzw. trupy wychodzą z szafy:

  • zaniżony poziom własnej wartości, depresja, zaburzenia w postrzeganiu własnej osoby, stany paranoidalne, próby samobójcze, zaburzenia lękowe czy zaburzenia zachowań seksualnych – kobiety te nie potrafią połączyć stosunku seksualnego ze sferą uczuć, partnerów traktują instrumentalnie;
  • zaburzenia związane ze stresem posttraumatycznym do odczuwania którego dochodzi głównie na skutek społecznej stygmatyzacji, doświadczania aktów agresji słownej i fizycznej oraz przedmiotowego traktowania; prostytutka nie potrafi tworzyć zdrowych relacji, czuje się wyobcowana, świat postrzega jako miejsce opresji;
  • zespół stresu pourazowego – objawia się stanami lękowymi oraz depresyjnymi, zaburzeniami snu, obniżoną wrażliwością i nieustannie powracającymi traumatycznymi wspomnieniami;

Zmiany fizyczne

Choroby przenoszone drogą płciową – zalicza się do nich między innymi kiłę, rzeżączkę, chlamydiozę, wirusowe zapalenie wątroby typu B czy wszawicę łonową. Do zakażenia dochodzi w trakcie stosunku płciowego (również tych oralnych i analnych) poprzez ślinę, krew, nasienie i wydzielinę pochwową. Osoby, które są już zarażone bardzo często nie są świadome swojej choroby, a co za tym idzie, mogą nieświadomie zarażać ludzi zdrowych.
zakażenie wirusem HIV, zachorowanie na AIDS – należy oddzielić je od chorób przenoszonych drogą płciową. Choroba ta jest w stanie zniszczyć cały organizm ludzki i wbrew powszechnym przekonaniom, dotknąć może ona każdego, nie tylko osoby prostytuujące się, homo- oraz biseksualistów czy narkomanów.
Psychiczne oraz fizyczne problemy, z którymi muszą poradzić sobie prostytutki są bardzo poważne dlatego tak istotna jest edukacja w tym zakresie – organizowanie zajęć, w czasie których np. młode dziewczęta dowiedzą się, że hasło galerianka nie wiąże się jedynie ze zdobywaniem pieniędzy za usługi seksualne a przede wszystkim z dotkliwymi konsekwencjiami, które trzeba będzie ponieść.