Uzależnienie od alkoholu, papierosów i innych używek

Uzależnienie od alkoholu, papierosów i innych używek

Lampka czerwonego wina do obiadu, popołudniowy drink, wieczorny kufel piwa.

W międzyczasie dwa aperitify i kilka ukradkiem wypalonych papierosów. Kto nie zna tego scenariusza? Brzmi niewinnie. Niestety, to jedna z najkrótszych dróg do uzależnienia psychicznego i fizycznego od substancji powszechnie uznanych za szkodliwe dla zdrowia. Na całym świecie z problemem uzależnienia od alkoholu boryka się kilka milionów osób, a liczba ta niepokojąco wzrasta, co zapewne wiąże się z powszechnym dostępem do tego typu substancji.

W kulturze europejskiej alkohol jest ważnym elementem życia społecznego: pojawia się w różnych okolicznościach: na imprezach rodzinnych, hucznych galach, kolacjach pracowniczych ale także jako remedium na wszelkie troski, doskonały sposób na zniwelowanie napięcia i stworzenie niesamowitej atmosfery. Alkohol jest ponadto nieodłącznym towarzyszem i źródłem rozpusty, bowiem sprzyja nawiązywaniu przypadkowych relacji towarzyskich i intymnych, zwiększając podatność na działanie bodźców seksualnych.

Początkowo spożywanie niewielkich ilości alkoholu służy jedynie poprawie nastroju, złagodzeniu napięcia i wprowadzeniu swojej psychiki w „odmienny stan”. W organizmie ludzkim tolerancja na tego typu substancje niestety wzrasta bardzo szybko, wskutek czego nieświadoma zagrożenia osoba stale zwiększa przyjmowane dawki etanolu. Zaniki pamięci, kilkudniowe ciągi nieustannego spożywania alkoholu a także następujące po nić coraz silniejsze objawy abstynencyjne to naturalny objaw uzależnienia. Życie alkoholika staje się prawdziwym pasem udręk – rozmontowanie relacji z innymi ludźmi, problemy finansowe, przemoc, czy wreszcie konflikty z prawem to tylko niektóre z nich. Nie należy bagatelizować także destrukcyjnego wpływu tej używki na zdrowie: nadmierne spożywanie etanolu prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby, nerek i mózgu, wpływa na pojawianie się dysfunkcji psychicznych, sprzyja szerzeniu się chorób wenerycznych i częstości niekontrolowanych stosunków seksualnych.

Samo leczenie tego typu uzależnienia jest bardzo długie, trudne i wymaga nie tylko zastosowania metod detoksykacyjnych, ale także złożonej farmakoterapii oraz psychoterapii. Bardzo ważne jest także uświadomienie sobie problemu oraz chęć jego przezwyciężenia, bowiem chory, który jakiś czas po zakończeniu terapii sięgnie po alkohol, natychmiast powraca do nałogu. Dzięki działalności specjalistycznych ośrodków i grup wsparcia przezwyciężenie alkoholowej rozpusty jest możliwe.

Drugim problemem współczesnego społeczeństwa jest niewątpliwie szerzący się wśród wielu ludzi nałóg nikotynowy. Papierosy są stosunkowo niedrogie, łatwo dostępne, często wzbogacane aromatami i walorami smakowymi. Zawarta w nich nikotyna jest dość silnie działającą organiczną neurotoksyną, która poraża zwoje nerwowe. W niewielkich dawkach działa stymulująco, znosząc uczucie bólu i głodu, przyspieszając akcję serca i łagodząc reakcje stresowe. Przyjęta w większych ilościach prowadzi do stanu osłabienia, zmęczenia, poczucia lekkości i odizolowania, zmiany percepcji bodźców oraz myślotoku. Sam alkaloid z liści tytoniu nie jest jednak największym wrogiem ludzkiego zdrowia bowiem są nim substancje wdychane podczas spalania posiadające silne działanie rakotwórcze. Papierosy są przyczyną występowania wielu rodzajów nowotworów płuc, krtani i jamy ustnej, znacząco pogarszają stan cery, włosów i paznokci oraz ogólną wydolność organizmu już w początkowej fazie uzależnienia. Choć rezygnacja z relaksującego, przyjemnie odprężającego „dymka” często wydaje się być trudna, to z nałogu papierosowego można wyjść o własnych siłach, korzystając z popularnych farmaceutyków. Trzeba jednak wykazać odrobinę woli walki i samozaparcia.

Niepohamowane umiłowanie używek i wiążącej się z nimi psychostymulacji w wielu przypadkach prowadzi do sięgania po coraz to silniejsze substancje, jakimi są narkotyki. Oczywistymi skutkami ich zażywania są przede wszystkim: zwiększona wydajność psychofizyczna, doskonały humor, brak odczuwania stresu, niekontrolowane reakcje seksualne, przenoszące w nowe obszary spełnienia.. Leczenie uzależnień narkotykowych jest oczywiście prowadzone na szeroką skalę w działających na całym świecie ośrodkach. Jednak każdy dzień terapii to prawdziwa droga przez mękę w walce o odzyskanie kontroli nad własnym ciałem i umysłem, stąd lepiej unikać kontaktu z tego rodzaju używkami.