Warto przeczytać - I

Warto przeczytać – I

Pierwszy wpis z cyklu Warto przeczytać, gdzie będziemy opowiadać Wam o ciekawych książkach, artykułach, wszelkich publikacjach, z którymi warto się zapoznać. Do dzieła!

SKAZANI NA SIEBIE (Małgorzata i Tomasz Terlikowscy; str. 152)

Poradników małżeńskich ci u nas dostatek. W większości powtarzane są te same treści, pojawiają się te same rady. Czym od popularnego poradnika różni się książka państwa Terlikowskich? Sam tytuł nie nastraja optymistycznie, skazanie kojarzy nam się z więzieniem, przymusem, nieszczęściem. Terlikowskim chodzi jednak o nierozerwalność związki małżeńskiego, o przeświadczenie, że jeśli zdecydowali się iść razem przez życie – w pewien sposób zostali właśnie na siebie skazani. To, co przekonuje w tej książce to przede wszystkim odejście od taniego poradnictwa, szukania sposobów na rozwiązywanie problemów. Autorzy opowiadają o małżeństwie – jego blaskach i cieniach. Bywają chwile wyjątkowe, romantyczne ale jest i miejsce dla szarej prozy życia. Nikt nie oszukuje, że będzie tylko dobrze. Ale cały czas jesteśmy przekonani, że ,,skazanie na siebie” jest wyborem tych ludzi, którzy choć czasem się nie cierpią, idą razem, pracują nad swoim związkiem. To książka, której naczelną myślą jest przeświadczenie, że będzie trudno, zawsze będzie trzeba pracować nad naszą relacją, mierzyć się ze słabościami ale warto, bo to, co wymaga trudu jest właśnie cenne.
I nieprawdą jest, że jest to tylko książka dla katolików, opierających swe życie na Piśmie Świętym – ma dużo szerszy wymiar i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

PROSTOTA. SZTUKA ODPUSZCZANIA (Richard Rohr; str. 192)

Rohr pisze: ,,Prostota to sztuka odejmowania – rezygnacji z tego, co tylko łudzi swoją niezbędnością. To także umiejętność upraszczania relacji międzyludzkich, oczyszczania ich”. Autor staje w opozycji do współczesnego świata – wypełnionego bodźcami, tysiącami znajomych na portalach internetowych, o których nie potrafimy powiedzieć praktycznie nic, czy wreszcie podążaniem za wartościami materialnymi. Prostota – w sobie i dookoła siebie to jego recepta na tak poszukiwane poczucie spokoju i harmonii. Brzmi trochę poradnikowo jednak nie jest to poradnik. Książkę Rohra powinien przeczytać każdy, kto spędza 10 godzin w korporacji a następnie biegnie na jogę, aby poczuć to opisywanie w kolorowych gazetach ,,spełnienie” i ,,odprężenie”. Zmiany muszą rozpocząć się w nas.

PIASKOWA GÓRA (Joanna Bator; str. 488)

Książka dla tęskniących za wspólnotowością, spragnionych bogatej fabuły, pięknie prowadzonej narracji. Saga o kobietach i chyba dla kobiet. Historia pań Chmur: Haliny, Jadzi, Dominiki i wielu kobiet mniej lub bardziej z nimi związanych. Piaskowa Góra to nazwa blokowiska w Wałbrzychu – molocha jakich pełno w Polsce (Białoszewski, wielki miłośnik blokowisk byłby niewątpliwie zachwycony). Trudno jest streścić książkę Joanny Bator, ciężko wybrać, to co najważniejsze. Mamy tu trudną relację między synową a teściową, ból po stracie dziecka, typowe polskie małżeństwo, walkę z nieakceptacją własnego dziecka – ,,fiksum – dyrdum” i wreszcie mamy tę Dominikę – geniusza matematycznego, nieprzystosowaną do tej PRL-owskiej siermiężnej rzeczywistości, wdającą się w romans z księdzem Adasiem, palącą papierosy na dachu swego wieżowca z przyjaciółką – lesbijką. Książka dla kobiet, nie znaczy kolejny harlequin – Bator zdaje sobie doskonale sprawę z faktu, że tylko kobiety dostrzegą pewne szczegóły, że tylko one będą potrafiły poczuć to, co Jadzia Chmura, która przechodzi daleką drogę od spotkania przyszłego męża na wałbrzyskim dworcu do samotności na ,,bocianim gnieździe”. Bator zapisuje tą historią po trosze nasz babski los, historie naszych matek i babek. Warto sięgnąć po tę książkę, naprawdę…

Uwaga KONKURS!

Każdy, kto polubi stronę Stoprozpuście.pl na Facebooku, weźmie udział w naszym pierwszym konkursie. Wystarczy dodać komentarz z tytułem JEDNEJ z 3 opisanych powyżej  książek i cierpliwie czekać. Wylosowana osoba, otrzyma wybrany przez siebie tytuł. Zapraszamy do zabawy!